För klassrummet Det svenska välfärdssamhället 2: Demokrati, funktionalism och social ingenjörskonst

För årskurs 7-9 i samhällskunskap, geografi, historia samt svenska.

Hur blev Sverige en demokrati? Vilka deltog i kampen för det svenska välfärdssamhället – och vilka hamnade utanför? Även om filmerna här utgör ett axplock så finns här många filmer som visar den politiska och ideologiska utvecklingen under 1900-talet och vilka de främsta samhällsbyggarna och politikerna var.

För läraren

→ Visa mer

Diskussionsfrågor

→ Läs här

För eleverna

För årskurs 7-9

Kampen om makten: Se två av filmerna tillsammans i klassen och diskutera dem efteråt.

Film 1: Bondetåget 1914 (1914, 8 min) Journalfilm om böndernas protester mot den liberala regeringen.

Film 2: Herrar i storm och herrar i krona (1934, 11 min) En exposé över maktens män, i Sverige och internationellt, mellan två världskrig.

Film 3: Den stora förvandlingen (1969, 20 min) En film om hur Sverige omvandlades från bondesamhälle till modern industristat och demokrati.

Film 4: Kvällen före dagen efter (1980, 16 min) En kollektivfilm om valvakan 1979 som ledde till socialdemokratins fall.

Diskussionsfrågor:

  • Varför tågade Sveriges bönder till Stockholm för att demonstrera 1914? Var Sverige en demokrati 1914? Hur gick det? Behöver man ha förkunskaper om detta för att förstå vad som händer i Bondetåget?
  • Jämför Bondetåget med Kvällen före dagen efter. Vad är en journalfilm och vad är en dokumentärfilm? Är det samma sak, fast de heter bara olika saker i olika historiska epoker?
  • Hur är Herrar i storm och herrar i krona gjord? Vilka kända politiker syns i filmen? Vilka av dem är svenska politiker? Vad är det för händelser som tas upp i filmen? Varför är det första klippet från 1897?
  •  Den stora förvanlingen skildrar det moderna Sveriges framväxt under 1900-talet. Vilka händelser tas upp? Ta reda på mer om exempelvis storstrejken 1909 och när Olof Palme blev Sveriges statsminister.
  • Vad innebär ”en kollektivfilm”? Vad är en valvaka? I valet 1979 förlorade socialdemokraterna makten till en högerkoalition och centerpartiledaren Torbjörn Fälldin blev statsminister.
  • Film – eller rörlig bild – liknar verkligheten på sätt som ofta är väldigt övertygande. Betyder det att rörliga bilder är mer äkta, sannare än till exempel tidningsartiklar eller radioprogram?
  • Ge exempel ur filmerna ovan på sådant som tyder på att vad som visas eller berättas är någons val, åsikt eller perspektiv. Herrar i storm och herrar i krona och Den stora förvandlingen använder till exempel montage (en sorts klippteknik) och berättarröst (en speaker). Hur påverkas filmerna av sätten de är berättade på?
  • Kan en film vara en historisk källa?

Om jämställdhet och kvinnors rättigheter:

Diskussionsfrågor och uppgifter:

  • Vilka viktiga datum gäller för jämställdheten och kvinnornas rättigheter i Sverige?
  • Se två av följande filmer tillsammans i klassrummet och diskutera sedan hur filmerna skildrar jämställdhetens utveckling i Sverige.
  • Vad var det som kvinnorna särskilt behövde kämpa för?
  • När har denna kamp varit som mest intensiv?
  • Vad har hänt med kvinnokampen idag? Hur fördelas ansvaret för barn, hem och inkomster i en familj idag?
  • Se film 3, 4 eller 5 och skriv en filmrecension med svar på följande frågor:

Vad handlar kvinnors rättigheter om i filmen du valt? Vem har skrivit manus, regisserat och klippt filmen? Vilket perspektiv står filmens upphovsmän – eller upphovskvinnor – för?

Film 1: Kvinnorna som trodde på framtiden (1939, 22 min).

Film 2: Semester (1949, 7 min) Om lantbrukarhustruns rätt till ledighet.

Film 3: Vi ska ha barn(1948, 20 min.) Om hur samhället stöttar de som vill bilda familj.

Film 4: Mamma gör revolution (1950, 37 min) Om hemmafrun som fick nog.

Film 5: Kvinnomänniska (1970, 23 min) Om könsroller och 1970-talets kvinnorörelse.

Om välfärden och social ingenjörskonst: Se en eller två av filmerna tillsammans i klassrummet och diskutera dem sedan efteråt.

Film 1: Klart. Tåg ut! (1941, 14 min) Om tågtrafiken på 40-talet.

Film 2: Post på hjul (1949, 14 min) Om hur posten hanteras och transporteras medan vi som skickat breven och paketen sover.

Film 3: Vi och våra gamla (1952, 29 min). En vacker film om att vara gammal och bygga broar till både det förflutna och framtiden.

Film 4: Skattefria Andersson (1954, 35 min) Om vitsen med att betala skatt.

Film 5: Husmors filmer från 1958 (se de första fem minuterna) Om en mor som får vetenskapliga råd angående välling.

Diskussionsfrågor:

  • Klart. Tåg ut! Filmen är gjord under andra världskriget och vill betona hur säkert det är att resa med tåg. Beskriv hur en resa går till i filmen, och jämför med att åka tåg idag. Det talas i filmen om snälltåg och om ”skenornas fascination”. Vad menas med det? Och om alla männen bakom, från stinsen till ingenjören, som ser till att resan blir ”snabb och bekväm”. Vad gör en stins och vad gör en tågklarerare?
  • Post på hjul är en film om hur posten distribuerades i Sverige, förr i tiden. Vilka olika uppgifter hade de som jobbade på posttåget?
  • Post på hjul skildrar ett ganska vardagligt och tråkigt jobb på ett fantasifullt och överraskande sätt. Ge exempel och berätta.
  • ”Vi kan åldras på tusen sätt” säger berättarrösten i Vi och våra gamla. Hur var det att åldras förr, när den här filmen gjordes på 50-talet? Och ännu längre bak i tiden: Vad var fattigstugan? Beskriv livet på ålderdomshemmet. Hur tar vi hand om de gamla idag? Jämför med filmen. Vad är sig likt och vad är olikt?
  • Varför vill inte Andersson betala skatt? Vad anger han för skäl? Varför tycker hans granne att man ska betala skatt? Vem får rätt?
  • Skattefria Andersson blev en oerhört populär film. Varför tror ni att den gick hem i stugorna?
  • Ta reda på mer om Husmors filmer här. Var visades de? Vem riktade de sig till?
  • Det var mycket vanligt att sälja in olika produkter med vetenskapliga bevis, som här när mamman övertygas att använda Findus välling. Varför tror ni att man gjorde så? Vad är viktigast för er när ni köper något? Om varan ser god eller snygg ut, eller om det finns en forskare och vetenskapsmän som går i god för den?

 

Politiker och talare: Välj en av filmerna och gör en analys av den politiska vältaligheten – retoriken – och hur denna skildras i ord och bild. Läs först här om hur man gör en filmanalys.

Film 1: Per Albins maning till deltagande i årets val (1944, 1 min).

Film 2: NUET Nordisk Tonefilm 1954 (4 min): Valduell mellan socialdemokraternas Tage Erlander och folkpartisten Bertil Ohlin.

Film 3: Kampen går vidare (1979, 4 min) Olof Palme.

 

Visar 1-8 av 8 filmer